Beslenme Dostu Okullar Programı Hakkında Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019

Beslenme Dostu Okullar Programı Hakkında


29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın “B.2. Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması” başlığı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında 21.01.2010 tarihinde protokol imzalanarak Beslenme Dostu Okul Programı başlatılmıştır.

Beslenme Dostu Okullar Programı ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir.

Programın Uygulama Kılavuzu Bakanlığımız Okul Sağlığı Bilim Kurulu ve Millî Eğitim Bakanlığı ortak çalışmaları sonucunda güncellenmiş olup, 27.11.2018 tarihinden itibaren Programın uygulanması 2018 Uygulama Kılavuzuna göre gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden, İlçe Sağlık Müdürlüklerinden ve Toplum Sağlığı Merkezleri'nden Program kapsamında denetime çıkacak 30 personele Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı toplantı salonunda Sayın Uzm. Dyt. Mehmet Miktat DOĞAR tarafından 2018 Uygulama Kılavuzu anlatılmıştır.

Paylaş