Ocak Ayı Serviks Kanseri Farkındalık Etkinlikleri Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019

Ocak Ayı Serviks Kanseri Farkındalık Etkinlikleri


Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde dokuzuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri, nedeni tamamen aydınlatılmış bir kanser olup önlenebilir bir hastalıktır. 

İlimizde, ücretsiz olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır. Tarama ve erken teşhis ile tedavisi %100 mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır.

Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkündür. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rahim ağzı kanserinin bütün ülkelerde ülke çapında taranmasını önermektedir. Bugün rahim ağzı kanserinin %99,9’una HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonunun yol açtığı bilinmektedir. Erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişiklikler HPV-DNA Testi ve PAP Smear Testi ile tespit edilmektedir. Ülkemizde Ulusal kanser tarama standartlarına göre, 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV-DNA ve Pap smear testi ile taranmaktadır. HPV-DNA testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir. Bu nedenle toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl Ocak Ayı Serviks Kanseri Farkındalık Etkinlikleri yurdumuz genelinde kutlanmaktadır.

Ocak Ayı Serviks Kanseri Farkındalık Etkinlikleri kapsamında kanser hastalıkları hakkında vatandaşlarımızı bilinçlendirmek amacıyla;

•Yüreğir Akıncılar KETEM sorumlu hekimi Dr. Ayşehan KARAHAN tarafından 15.01.2019 tarihinde Yüreğir Gaziosmanpaşa İlkokulu kadın öğretmenlere ve öğrenci velilerine eğitim verilerek KETEM’lere davet edilerek broşür dağıtıldı.

•Seyhan Gülbahçesi KETEM sorumlu hekimi Dr. Ayşen KAYA HİLAL tarafından 16.01.2019 tarihinde  Seyhan ilçesi özel spor merkezinde kadın kursiyerlere eğitim verilerek KETEM’lere davet edilerek broşür dağıtıldı.
 
•Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat ve Kanser Birimi tarafından 17.01.2019 tarihinde Reşatbey Mahallesinde kurulan halk pazarında stant açılarak vatandaşlarımıza bilgi verildi ve  KETEM’lere davet edilerek broşür dağıtıldı.

Aynı zamanda İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz ve Toplum Sağlığı Merkezlerimiz tarafından çeşitli etkinlikler yapılmıştır.

Paylaş