4 Şubat Dünya Kanser Günü Etkinlikleri Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019

4 Şubat Dünya Kanser Günü Etkinlikleri


Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser Günü'nde kanser ile ilgili farkındalığı ve bilinç düzeyini artırmak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını sağlamak amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır.

Bu kapsamda, İlimizde 4 Şubat 2019 tarihinde Çukurova Kadın Yaşam Köyü Mesleki Eğitim Merkezinde eğitim gören kadınlara Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar ve Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat ve Kanser Birim Sorumlusu Sayın Şengül KAMALI tarafından kanser taramaları hakkında eğitim verilmiş ve İlimizde faaliyet gösteren KETEM’lerin tanıtımı yapılmıştır. Eğitime katılan kadınların kanser taramalarını yaptırmaları amacıyla, Aile Sağlığı Merkezleri ve KETEM’lere yönlendirilmiş, kanser taramaları ile ilgili broşür dağıtılmıştır.

Ayrıca Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yaklaşık 300 kadına Yüreğir KETEM Sorumlu Hekimi Sayın Dr. Ayşehan KARAHAN tarafından Kanser Farkındalık Eğitimi verilmiştir. Sorumlu hekim konuşmasında, kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını, kanser tanısı olan insanlar için hayatta kalma ve yaşam kalitesini arttırma şansı anlamına geldiğini vurgulamıştır. Her bireyin vücudu için olağan veya olağandışı değişiklikleri tanıma konusunda doğru bilgileri, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan sağlık çalışanlarından öğrenebileceğini belirterek, eğitime katılan tüm kadınları ilgili merkezlere yönlendirdi.
  

                                                                                                                

Paylaş