overlay

Yurt Dışına Çıkacaklarda PCR Testi İstenen Kişilere Yapılacak Test Uygulamaları

Bilimsel Danışma Kurulumuz tarafından hazırlanan ve COVID-19’un Dünyadaki seyrine göre güncellenen COVID-19 Rehberi Ülkemizde sahada yol gösterici olmaya devam etmektedir. Bu rehberde belirlenen vaka tanımı ve yönetimi COVID-19 (SARS-Cov2 Enfeksiyonu) Genel Bilgiler, Epidemiyoloji ve Tanı Vaka Takip Algoritması’na göre yapılmaktadır. Ancak Yurtdışına çıkacak ve gideceği ülke tarafından PCR testi istenen kişiler bu algoritma içerisinde yer almayan sağlıklı kişilerdir. 

Bu kapsamda yapılacak işlemler aşağıdaki şekilde yürütülecektir:

Kişiler (Vatandaş yabancı ayrımı olmaksızın), yurtdışına çıkışlarını belgeleyen (bilet, davetiye,  öğrenim belgesi, dilekçe gibi.) belgeler ile birlikte ilimizde tüm kamu ve özel hastanelere   başvurabilecektir. 

Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan 250 Türk Lirası tetkik bedeli, ilgili hastaneler tarafından tahsil edilecektir.

Yapılan testlerin sonuçlarına kişiler PDF olarak  E-Nabız’dan (Barkod no ve T.C. kimlik numarası /Pasaport no) ulaşabilecek  olup  ayrıca  onay aranmayacaktır. E-Nabız sistemine kayıtlı olmayan kişiler hastanelerden veya ilçe sağlık müdürlükleri/toplum sağlığı merkezlerinden sonuç raporu alabilecektir.

Görevli olarak yurt dışına çıkacak olan kamu görevlilerinden ücret alınmayacak olup bu görevliler görev belgelerini ibraz edeceklerdir.