T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adana İl Sağlık Müdürlüğü

Hepatit C ve HIV Enfeksiyonu Eğitimi Gerçekleştirildi Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019

Hepatit C ve HIV Enfeksiyonu Eğitimi Gerçekleştirildi


Müdürlüğümüz Bulaşıcı Hastalıklar Aşı Programları ve Tüberküloz Birimi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı işbirliğiyle “Hepatit C ve HIV Enfeksiyonları” konulu eğitim toplantısı 22 Ekim 2019 tarihinde saat 13:00-17:00 arasında Divan Otelinde yapılmıştır. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Ali Tanju ALTUNSU Hepatit C ve HIV enfeksiyonlarına ait Türkiye ve Adana verilerini, bu iki enfeksiyon hastalığı ile ilgili Sağlık Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmaları paylaştı.

Özellikle HIV enfeksiyonunun yıllar içerisinde artışının önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Yeşim TAŞOVA Hepatit C ve HIV enfeksiyonları ile ilgili yaptıkları klinik çalışmaları, Doç. Dr. Süheyla KÖMÜR Hepatit C hastalığında kür sağlayan yeni tedavi yöntemlerini ve hastalığın önlenmesinde koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini, Dr. Öğ. Ü. A. Seza İNAL HIV enfeksiyonlarının birçok ülkede azalırken ülkemizde artış trendinin devam ettiğini, eskiden yüksek oranda ölümcül olarak bilinen HIV enfeksiyonlarının yeni sağaltım yöntemlerinin geliştirilmesiyle tedavi edilebildiğini anlattı. Ayrıca toplantıya katılan aile hekimleri birinci basamakta Hepatit C ve HIV enfeksiyonlarına yaklaşım konularında bilgilendirildi.


Paylaş